Den 3 a 4
Činnost
- Vlepení všech přepážek.
- Zalepení outorů (tady přišly vhod dlouhé gumičky přiložené ke stavebnici).
- Přepážky jsou vlepeny do lodního kýlu a na vrcholu spojeny outory. Vynesl jsem si na outory vzdálenosti žeber (odměřoval jsem přímo z lodi) a žebra jsem lepil na tyto značky (v návodu toto není popsáno).
- Kostra lodi přilepena na pracovní desku a připravena k potažení. Ještě zvážím, jestli udělám potah z nosníků nebo z balzy a olaminuji. Uvidím. Při lepení na pracovní desku se ukázala nevýhoda slepení kostry v ruce, kdy ne všechny tvary (např prohnutí lodní paluby) vyšlo jak mělo. Bylo potřeba i trocha násilí, jak je ostatně uvedeno u obrázků.
- Fotodokumentace pracovního místa a postupu stavby.
Pro tuto příležitost jsem uspořádal přehlídku užitečných pomocníků.
- Zelená krabice od autolékárničky slouží jako sklad hotových výrobků. Než něco uschne, tak vyřežu a obrousím třeba nějaké žebro. Pokud je kompletně hotové, strčím ho tam, aby se nezatoulalo.
- Průhledná škatulka na autolékárničku jest skladem odřezků.
- Svěráček jsem dostal od dědy za pěkné maturitní vysvědčení. Dárek originální a tisíckrát blahořečený. Jak je potřeba něco spolehlivě stáhnout nebo přidržet, není nic lepšího. Kdysi při nějaké hrubší práci praskl, ale prošel reinkarnací ve svařovně. A na hrubší práci jsem si sehnal humpolácký svěrák v nějakém výprodeji (kousek ho jde také vidět).
- Kostky molitanu s brusivem. To je v mé dílně čerstvá novinka. Zatím si je nedokážu vynachválit. Až na tu cenu.
- Stará známá lupenková pilka a vyřezávací stoleček. Na stolečku mám zespoda nalepený čtvereček hrubého šmirglu, aby neklouzal po stole.
- Modelářské špendlíky. Nepostradatelné, ale tyto jsou šunt a žádné jiné jsem nesehnal. Ty, které pamatuji z mládí byly tenší, ostřejší a kalené. Hlavička byla válcová s ploškou, takže se dobře zatlačovaly do vzpurného materiálu. Toto jsou obyčejné předražené špendlíky s takovou zvláštní hlavičkou. Pokud víte o nějakých lepších, dejte vědět.
- Plastová krabička s červeným zámkem. Tam mám takové nářadí, které se rádo zatoulá (nůž, nůžky, ...). Je z nějakého X-hausu za 70,-
- Ocelový kartáč používám k vyčištění pilníků. Ty pak pílí jak nové.
- Ocelové pravítko. Tohle bylo drahé jak šlak, ale je to precisní výrobek, podle kterého se dá řezat a nedělají se do něj vrypy (jak do plastových).
- Pilník obdélníkový a půlkulatý. Raději méně a kvalitní. Nic vás nerozhodí tak, jako nekvalitní nářadí. Tyto jsou od firmy BAHCO. No a protože nebyly zadara, chovám je jak v peřince. Tedy je hlavně neukládám společně s dalšími pilníky, ne aby se nepohádali, ale aby se vzájemně netupily.
- Pilka TONA (snad se tak jmenuje). Má velmi jemné zoubky a ostří žiletky. Excelentně řeže balzu a nosníky. Prostě šikovná.
- Malý úhelníček. Ten si kdysi vyrobil švagr ve škole. Parádní věcí je hlavně napříč přišroubovaný podstavec, který se šikne, pokud potřebujeme rejsnout kolmici třeba na lištu.
- Sekundové gelové lepidlo Loctite. Určitě existují další, ale pokud kůň táhne, nepřepřahám.
- Pentilku 0.7 s měkkou tuhou a zalamovací nůž nemusím představovat...
- Kružítko si půjčuji od dcerky. Za odměnu vždycky perfektně nabrousím tuhy. Pokud kreslím kolmice, tak s pomocí kružítka. Nevím jak je to možné, ale podle pravítka s ryskou se mi nikdy nic kolmého nepodařilo...
Přilepení podložek z lišt jako příprava k přilepení trupu ke stavební desce.
Detail uchycení přídě do zaschnutí lepidla. Pomáhá lišta a dvě svorky. Při lepení přídě jsem muset trochu zabrat, aby se trup správně prohnul a při tom praskly spoje v lodí páteři lepené Purexem. Tak jsem to stehnul Loctitem. Ve finále se bude stejně vnitřek vylévat epoxidem.
Detail přilepení střední části trupu. Tady to bylo bez problémů, akorát jedna přepážka, byť na značce, je nalepená mírně posunutě. snad to v budoucnu nepřinese nějaký problém.
Celkový pohled na kostru lodi přilepenou na pracovní desku a připravenou na potažení.
Komentáře
Okomentovat